Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Warszawa pomaga zwierzętom


Warszawa pomaga zwierzętom

Miasto stołeczne Warszawa od lat prowadzi konsekwentną politykę zapobiegania bezdomności zwierząt, a także opieki nad kotami wolno żyjącymi. Jednym z jej elementów są konkursy dla organizacji pozarządowych działających na rzecz zwierząt i prowadzących działalność edukacyjną w tym zakresie.

 

Warszawa realizując ustawowe obowiązki opieki nad zwierzętami bezdomnymi i kotami wolno żyjącymi, a także zapobiegając bezdomności czworonogów prowadzi różnorodne działania, m.in.:

Schronisko „Na Paluchu” zapewnia opiekę zwierzętom bezdomnym z terenu m.st. Warszawy;
Specjalistyczne eko-patrole Straży Miejskiej m.st.  Warszawy podejmują interwencje z udziałem zwierząt;
Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy prowadzi akcję czipowania zwierząt i zakupu karmy dla kotów wolno żyjących;


Dzielnice m.st. Warszawy zapewniają opiekę weterynaryjną kotom wolno żyjącym, dokonują rejestracji opiekunów kotów wolno żyjących oraz prowadzą dystrybucję karmy.


Na uwagę zasługuje również współpraca Urzędu m.st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz zwierząt zrzeszonymi w Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zwierząt. KDS działa przy Biurze Ochrony Środowiska, a więcej o jego pracach można dowiedzieć się tutaj.

Konkursy dla organizacji pozarządowych
Rokrocznie, w drodze otwartych konkursów ofert, udzielane są dotacje celowe na realizację zadań publicznych z zakresu ochrony zwierząt. W latach 2007-2016 m.s.t. Warszawa udzieliło w ten sposób wsparcia na łączną kwotę 8,55 milionów złotych.

 

Trwają postępowania konkursowe na działania w przyszłym roku. Projekty będą realizowane w dwóch zakresach:

   1. Opieki nad zwierzą etami bezdomnymi i kotami wolno żyjącymi z terenu m.st. Warszawy oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w 2017 r. Podmioty wyłonione w konkursie będą miały za zadanie m.in.:

         a. prowadzić sterylizację i kastracje zwierząt bezdomnych i kotów wolno żyjących, a także ich leczenie;
         b. zakup karmy dla tych zwierząt;
         c. poprawę warunków ich bytowania oraz zakup niezbędnego sprzętu i artykułów, w tym np. żwirku, klatek czy transporterów.
 

   2. Przeprowadzenie działań edukacyjnych z zakresu ochrony zwierząt w 2017 roku. Realizacja tego zadania ma na celu:

         a. propagowanie wiedzy na temat ochrony zwierząt oraz postaw prozwierzęcych;
         b. podnoszenie świadomości różnych grup społecznych w zakresie praw zwierząt, opieki nad zwierzętami oraz ich humanitarnego traktowania;
         c. motywowanie do podejmowania potrzebnych działań na rzecz zwierząt;
         d. uwrażliwienie ludzi na los zwierząt i konieczność reagowania/niesienia im uzasadnionej pomocy;
         e. uświadomienie mieszkańcom roli zwierząt w mieście oraz w życiu każdego człowieka.
Więcej informacji o konkursie tutaj.

Sami zobaczcie, jak zmieniła się Warszawa
Dzięki prowadzeniu systematycznych działań na rzecz zwierząt skala ich bezdomności stale maleje. Obecnie w Schronisku „Na Paluchu” przebywa niespełna 800 zwierząt. W grudniu 2006 roku było ich tam prawie 1800. To wynik akcji promocyjnych, takich jak „Adoptuj warszawiaka” czy Warszawski Dzień Zwierząt, ale również czipowania oraz sterylizacji i kastracji czworonogów prowadzonej przez miasto. Przez ostatnie 10 lat w stolicy zaczipowano niemal 90 tysięcy zwierząt, a od 2012 roku do dziś zabiegom sterylizacji i kastracji poddano blisko 6700 czworonogów. Warszawa dba również o koty wolnożyjące, które są naturalnym elementem warszawskiego ekosystemu. W stolicy żyje ich blisko 29 tysięcy. W ramach dożywiania tych zwierząt w latach 2013-2016 kupiliśmy blisko 400 tysięcy kilogramów karmy suchej oraz ponad 500 tysięcy kilogramów karmy mokrej. Dowiedz się więcej: samizobaczcie.pl

 

Fot. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] Jak rezolutny szpak wabi partnerkę na trawkę!

[VIDEO] Jak rezolutny szpak wabi partnerkę na trawkę!

2017-04-19 22:46:22

Szpaki to przepiękne ptaki. Zawsze eleganckie w błyszczących czarnych wdziankach, przyozdobionych perełkami. Ich żółte, długie dzioby są szpaczą wizytówką. Mało kto ma możliwość zobaczenia, jak się zachowują, kiedy są same. A jest na co popatrzeć.


[VIDEO] Katowice walczą ze smogiem!

[VIDEO] Katowice walczą ze smogiem!

2017-04-10 08:56:10

Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie przyjął uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw


Województwo Podkarpackie: Własny prąd napędza ujęcie wody w Sieniawie

Województwo Podkarpackie: Własny prąd napędza ujęcie wody w Sieniawie

2017-04-06 11:22:18

W Zakładzie Uzdatniania wody w Sieniawie, w województwie podkarpackim, działa mała elektrownia wodna.  Została ona oddana do użytku po pracach modernizacyjnych w styczniu 2015 roku. Inwestycja zlokalizowana jest w korpusie zapory wodnej przy  Zakładzie Uzdatniania Wody w Sieniawie. MEW Sieniawa  wykorzystuje energię potencjalną spiętrzonej wody  do produkcji energii elektrycznej.


Sprzątnęli po huraganie, zaczynają sadzić las

Sprzątnęli po huraganie, zaczynają sadzić las

2017-03-29 14:04:21

Przez dziewięć miesięcy leśnicy z Nadleśnictwa Kozienice (RDLP w Radomiu) usuwali połamane przez ubiegłoroczny huragan drzewa. W końcu na zniszczonym terenie zaczynają sadzić drzewa.


Śnieżyca rozkwitła na dobre

Śnieżyca rozkwitła na dobre

2017-03-23 23:11:50

Chwilowe ochłodzenie wydłużyło okres kwitnienia śnieżycy wiosennej. Warto się spieszyć, gdyż kwitnie ona wyłącznie przez trzy tygodnie w roku. Na terenie poznańskiej dyrekcji LP można ją podziwiać w Rezerwacie Śnieżycowy Jar.


[VIDEO] Sadzonki już ruszają do lasu

[VIDEO] Sadzonki już ruszają do lasu

2017-03-20 08:51:54

Pierwsze, wiosenne promienie słońca dla leśniczego-szkółkarza są znakiem, że czas sadzić drzewa. Wiele osób sądzi, iż leśniczy, aby wyhodować np. dąb, chodzi po lesie sadząc żołędzie, to rzeczywistość wygląda inaczej.


Wawer: Wiosenna wymiana nasion w Wawerskim Centrum Kultury

Wawer: Wiosenna wymiana nasion w Wawerskim Centrum Kultury

2017-03-08 12:19:51

Wawerskie Centrum Kultury zaprasza wszystkich ogrodników z Wawra i całej Warszawy na wiosenną wymianę nasion. Ogrodniczą wiosnę zaczynamy od wysiewów i koniecznie potrzebujemy do tego celu nasion. Możemy je kupić w sklepie albo zebrać we własnym ogrodzie.


Wieści z ptasiego świata

Wieści z ptasiego świata

2017-03-02 15:02:59

Nadszedł czas powrotów ptaków z zimowisk, wkrótce zacznie się okres godowy, wysiadywanie jaj i bardzo pracowity okres wychowywania piskląt.


[VIDEO]: Ekologiczne ciepło dla Poznania

[VIDEO]: Ekologiczne ciepło dla Poznania

2017-02-09 12:43:02

Pierwszy w Europie odzysk ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego Ekologiczne ciepło dla ponad 30 budynków na Wildzie i Dębcu, w tym dla szpitala HCP Zmniejszenie lokalnej emisji dwutlenku węgla o ponad 1000 ton rocznie


Usuwanie drzew i krzewów po nowemu

Usuwanie drzew i krzewów po nowemu

2017-02-08 10:07:39

Od początku bieżącego roku weszła w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (Dz. U. 2016, poz. 2249). Wprowadza ona między innymi ważne zmiany w systemie przepisów dotyczących usuwania drzew i krzewów, obowiązku uzyskania zezwolenia na ich usunięcie, opłat za usunięcie i kar za usunięcie niezgodne z przepisami.