Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Warszawa pomaga zwierzętom


Warszawa pomaga zwierzętom

Miasto stołeczne Warszawa od lat prowadzi konsekwentną politykę zapobiegania bezdomności zwierząt, a także opieki nad kotami wolno żyjącymi. Jednym z jej elementów są konkursy dla organizacji pozarządowych działających na rzecz zwierząt i prowadzących działalność edukacyjną w tym zakresie.

 

Warszawa realizując ustawowe obowiązki opieki nad zwierzętami bezdomnymi i kotami wolno żyjącymi, a także zapobiegając bezdomności czworonogów prowadzi różnorodne działania, m.in.:

Schronisko „Na Paluchu” zapewnia opiekę zwierzętom bezdomnym z terenu m.st. Warszawy;
Specjalistyczne eko-patrole Straży Miejskiej m.st.  Warszawy podejmują interwencje z udziałem zwierząt;
Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy prowadzi akcję czipowania zwierząt i zakupu karmy dla kotów wolno żyjących;


Dzielnice m.st. Warszawy zapewniają opiekę weterynaryjną kotom wolno żyjącym, dokonują rejestracji opiekunów kotów wolno żyjących oraz prowadzą dystrybucję karmy.


Na uwagę zasługuje również współpraca Urzędu m.st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz zwierząt zrzeszonymi w Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zwierząt. KDS działa przy Biurze Ochrony Środowiska, a więcej o jego pracach można dowiedzieć się tutaj.

Konkursy dla organizacji pozarządowych
Rokrocznie, w drodze otwartych konkursów ofert, udzielane są dotacje celowe na realizację zadań publicznych z zakresu ochrony zwierząt. W latach 2007-2016 m.s.t. Warszawa udzieliło w ten sposób wsparcia na łączną kwotę 8,55 milionów złotych.

 

Trwają postępowania konkursowe na działania w przyszłym roku. Projekty będą realizowane w dwóch zakresach:

   1. Opieki nad zwierzą etami bezdomnymi i kotami wolno żyjącymi z terenu m.st. Warszawy oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w 2017 r. Podmioty wyłonione w konkursie będą miały za zadanie m.in.:

         a. prowadzić sterylizację i kastracje zwierząt bezdomnych i kotów wolno żyjących, a także ich leczenie;
         b. zakup karmy dla tych zwierząt;
         c. poprawę warunków ich bytowania oraz zakup niezbędnego sprzętu i artykułów, w tym np. żwirku, klatek czy transporterów.
 

   2. Przeprowadzenie działań edukacyjnych z zakresu ochrony zwierząt w 2017 roku. Realizacja tego zadania ma na celu:

         a. propagowanie wiedzy na temat ochrony zwierząt oraz postaw prozwierzęcych;
         b. podnoszenie świadomości różnych grup społecznych w zakresie praw zwierząt, opieki nad zwierzętami oraz ich humanitarnego traktowania;
         c. motywowanie do podejmowania potrzebnych działań na rzecz zwierząt;
         d. uwrażliwienie ludzi na los zwierząt i konieczność reagowania/niesienia im uzasadnionej pomocy;
         e. uświadomienie mieszkańcom roli zwierząt w mieście oraz w życiu każdego człowieka.
Więcej informacji o konkursie tutaj.

Sami zobaczcie, jak zmieniła się Warszawa
Dzięki prowadzeniu systematycznych działań na rzecz zwierząt skala ich bezdomności stale maleje. Obecnie w Schronisku „Na Paluchu” przebywa niespełna 800 zwierząt. W grudniu 2006 roku było ich tam prawie 1800. To wynik akcji promocyjnych, takich jak „Adoptuj warszawiaka” czy Warszawski Dzień Zwierząt, ale również czipowania oraz sterylizacji i kastracji czworonogów prowadzonej przez miasto. Przez ostatnie 10 lat w stolicy zaczipowano niemal 90 tysięcy zwierząt, a od 2012 roku do dziś zabiegom sterylizacji i kastracji poddano blisko 6700 czworonogów. Warszawa dba również o koty wolnożyjące, które są naturalnym elementem warszawskiego ekosystemu. W stolicy żyje ich blisko 29 tysięcy. W ramach dożywiania tych zwierząt w latach 2013-2016 kupiliśmy blisko 400 tysięcy kilogramów karmy suchej oraz ponad 500 tysięcy kilogramów karmy mokrej. Dowiedz się więcej: samizobaczcie.pl

 

Fot. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie


Komentarze

Podobne informacje

Wyjątkowy projekt polskich architektów na Łódź Design Festival

Wyjątkowy projekt polskich architektów na Łódź Design Festival

2017-07-20 11:18:57

Świadome zarządzanie i gospodarowanie odpadami to obecnie jedna z najważniejszych kwestii poruszanych na wielu płaszczyznach życia, także w architekturze. O tym, że ekologia idzie w parze z projektowaniem przekonują twórcy wystawy „Let’s talk about garbage”, Hugon Kowalski i Marcin Szczelina. Wraz z IKEA, mecenasem projektu, poruszyli temat odpadów, pokazując, jak architektura może się przyczynić do ich redukcji. Tym razem projekt, w nowej odsłonie, zostanie zaprezentowany w październiku podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival. 


Kazachstan: Polski Dzień Lasu. Ponad 200 drzew z Polski posadzili w Astanie komisarze pawilonów narodowych EXPO 2017

Kazachstan: Polski Dzień Lasu. Ponad 200 drzew z Polski posadzili w Astanie komisarze pawilonów narodowych EXPO 2017

2017-07-07 16:54:21

Ponad 200 drzew z Polski - dębów, lip, jabłoni i jarzębin - posadzili w Astanie, stolicy Kazachstanu, komisarze pawilonów narodowych trwającego właśnie EXPO 2017 oraz przedstawiciele lokalnych władz.


Miłe spotkanie ze żmijowym kwieciem

Miłe spotkanie ze żmijowym kwieciem

2017-06-29 02:48:30

Żmijowiec zwyczajny, chociaż jest bardziej okazały i zdecydowanie większy, to jest kuzynem niewielkiej niezapominajki. Obecnie trwa kwitnienie tej byliny.


[VIDEO] Polscy rolnicy świadomi zasad odpowiedzialnego postępowania z odpadami. Sołtysi w dużej mierze przyczyniają się do sukcesu projektu!

[VIDEO] Polscy rolnicy świadomi zasad odpowiedzialnego postępowania z odpadami. Sołtysi w dużej mierze przyczyniają się do sukcesu projektu!

2017-06-21 15:02:21

Rośnie świadomość polskich rolników odnośnie do zasad odpowiedzialnego postępowania z odpadami. Już prawie 80 proc. prawidłowo postępuje z opakowaniami po środkach ochrony roślin.


Sokoły wędrowne dostały obrączki

Sokoły wędrowne dostały obrączki

2017-06-07 20:56:30

Pisklęta sokołów wędrownych z Nadleśnictwa Krynki (RDLP w Białymstoku) zostały zaobrączkowane. Młode ptaki pochodzą z kolejnego udanego lęgu w ramach ogólnopolskiego programu restytucji tego gatunku ptaków szponiastych.


Polacy wierzą w mity dotyczące pszczół i twierdzące, że masowo wymierają. Tymczasem od dwóch dekad tych owadów stale przybywa

Polacy wierzą w mity dotyczące pszczół i twierdzące, że masowo wymierają. Tymczasem od dwóch dekad tych owadów stale przybywa

2017-05-20 18:03:00

71 proc. Polaków jest przekonanych, że pszczoły masowo wymierają i jest ich zbyt mało. Tymczasem od lat 90. stale przybywa rodzin pszczelich. Obecnie w naszym kraju żyje ponad 60 miliardów pszczół, co daje 1,5 mln rodzin pszczelich, w których mieszka obecnie około 60 mld owadów.


Pospolita, ale bardzo wartościowa roślina

Pospolita, ale bardzo wartościowa roślina

2017-05-15 08:36:04

Wprawdzie mniszek lekarski nie jest typową leśną rośliną, to trudno wyobrazić sobie wiosenny krajobraz bez tych dużych, żółtych kwiatów, które już wkrótce zamieniają się w dmuchawce.


Nie przygarniaj młodych zwierząt!

Nie przygarniaj młodych zwierząt!

2017-04-26 12:43:40

Wiosna to czas, kiedy w lesie pojawiają się młode zwierzęta. Niestety, często są zabierane przez ludzi ze swojego naturalnego środowiska. Bogumiła Grabowska w tekście „Nie zabieraj mnie” wyjaśnia, dlaczego nie wolno ich przygarniać.


[VIDEO] Jak rezolutny szpak wabi partnerkę na trawkę!

[VIDEO] Jak rezolutny szpak wabi partnerkę na trawkę!

2017-04-19 22:46:22

Szpaki to przepiękne ptaki. Zawsze eleganckie w błyszczących czarnych wdziankach, przyozdobionych perełkami. Ich żółte, długie dzioby są szpaczą wizytówką. Mało kto ma możliwość zobaczenia, jak się zachowują, kiedy są same. A jest na co popatrzeć.


[VIDEO] Katowice walczą ze smogiem!

[VIDEO] Katowice walczą ze smogiem!

2017-04-10 08:56:10

Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie przyjął uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw